8 квітня 1921 р. народився відомий археолог Іван Гаврилович Шовкопляс. Досліджені ним верхньопалеолітичні стоянки — Мезин, Добраничівка, Радомишль, Фастівська — увійшли до археологічної скарбниці України. Здобуті ним при розкопках матеріали стали сюжетами для численних наукових розвідок вітчизняних та зарубіжних науковців. Виконані спільно з І. Г. Підоплічком реконструкції будівель із кісток мамонта стали окрасою експозиції Національного науково-природничого музею і родзинкою зарубіжних виставок. Організований ним Археологічний музей Інституту археології свого часу був єдиним подібним закладом та своєрідною сенсацією на теренах екс-СРСР.
Оголошення
2023 — це наш рік!
Для тих хто, ще не встиг розібрати ялинку, ми приготували календар на 2023 рік: «Я з України, поверніть мене додому».
Про внески й нову картку
Шановні колеги,
рахунок ВГО САУ і номер картки оновлено. Надсилайте, будь ласка свої внески на картку Приват 4246 0010 6613 5355.
З повагою, правління
Молода незалежна Україна археологічна
Шановні колеги,
любі друзі, небайдужі поціновувачі археології та історії України
Всеукраїнська громадська організація «Спілка археологів України» та Інститут археології НАН України запрошує вас на презентацію спільного видання — науково-популярної книги «Археологія України за роки Незалежності» за редакцією Я. П. Гершковича й Д. С. Гречка (Київ: ІА НАН України, 2022, 448 с.).
Презентацію заплановано провести за підтримки й партнерства Музею історії Києва 19 січня о 16 годині в конференц-залі Музею історії Києва за адресою вул. Богдана Хмельницького, 7.
Полтава стародавня: Археологічна мозаїка міста
Полтавська обласна військова адміністрація
Департамент культури і туризму
ДП «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України
Полтавська археологічна експедиція
Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І. П. Котляревського
Всеукраїнська громадська організація «Спілка археологів України»
Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського
Фотовиставка: «Полтава стародавня: Археологічна мозаїка міста»
21 вересня 2022 року об 11.00 годині в приміщенні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського відбудеться відкриття фотовиставки «Полтава стародавня: Археологічна мозаїка міста». Виставка присвячена результатам досліджень у м. Полтава Полтавської археологічної експедиції ДП «Науково-дослідного центру «Охоронної археологічної служби України» Інституту археології НАН України (керівник — кандидат історичних наук Юрій Пуголовок).
3D History for Ukraine
Заклик на підтримку збереження української культурної спадщини
Проєкт «3D History for Ukraine (https://www.3dhistoryukraine.com/)» — реакція на нагальний виклик зі збереження української спадщини на тлі жорстокої та невмотивованої російської агресії. Рівень діджиталізації української культурної спадщини та археологічних артефактів, навіть найунікальніших, вкрай недостатній. Тому нам необхідні рішучі заходи для якнайшвидшого оцифрування вцілілих артефактів. Ми вирішили об’єднати зусилля для придбання ручного 3D-сканера, аби експертна група істориків і техніків мала змогу зберегти культурну спадщину в Україні.
З Днем археолога!
Сьогодні День українського археолога. Саме українського, бо у нас (і лише у нас) це свято визнано на державному рівні.
Традиційний тост “за тих, хто в полі” в умовах війни набуває особливого змісту. Цього спекотного літа немало колег перебувають у лавах ЗСУ та Територіальної оборони. Хоча б через це теперішнє святкування ДА не має визивати заперечень навіть у запеклих противників, — тих, хто вважає його пострадянським рудиментом.
Тостів “за тих, хто в полі” зайвих не буває. Зараз це також побажання археологам- воїнам повернутися додому живими. Повернутись з перемогою над рашизмом та скрєпними бандитами. Всіх українських археологів з нашим професійним святом! У нас після війни дуже багато справ на безкрайньому археологічному полі!
Ваша Спілка
(Ілюстрація знаходиться за посиланням)
Інформлист конференції Переяслав
Шановні друзі!
ВГО "Спілка археологів України" є одним зі співорганізаторів науково-практичної конференції "АРХЕОЛОГІЯ І ДАВНЯ ІСТОРІЯ ПЕРЕЯСЛАВЩИНИ, яку проводить Національний історико-етнографічний заповідник "Переяслав".
Конференція присвячена ювілеям визначних археологів України:
100-річчю з дня народження Тамари Григорівни Мовші;
100-річчю з дня народження Михайла Петровича Кучери;
70-річчю з дня народження Галини Миколаївни Бузян.
Дата проведення 20 квітня 2022 року.
Поговоримо про внески
Шановні спілчани!
Згідно з рішенням загальних зборів від 20 грудня 2021 року річний членський внесок складає не менше 150 грн. Внесок варто сплачувати у І кварталі. Ви можете зробити внесок на більшу суму, якщо маєте таку можливість. Членські внески можна сплачувати індивідуально або одним платежем від відокремленого регіонального підрозділу.
Корпоративна карта Приватбанку для сплати внесків 5169 3305 1813 7077. При перерахуванні потрібно вказувати прізвище платника, аби було зрозуміло від кого надійшов платіж.
Українська підводна археологія святкує поповнення новим виданням
О. І. Смирнов, А. С. Островерхов. Гідроархеологія та історична географія північно-західного Надчорномор’я: досягнення, проблеми, перспективи. Миколаїв: Видавництво Ірини Гудим, 2021.
Львів: дорослим заборонено!
"Подорож у глибину віків: Цікава археологія" відбуватиметься у Львові 11 вересня 2021 р., з 12.00 по 16.00. Тут, у парку ім. Івана Франка, діти зможуть побути археологами. Від справжніх археологів дізнатися про професію і спробувати досліджувати самим. Археологічну локацію в мережі інших професій створюють Львівський регіональний підрозділ Спілка археологів України, Рятівна археологічна служба, Кафедра археології Львівського університету, Археологічний музей Львівського Університету, Інститут археології Львівського університету, Студентська рада та Профбюро студентів історичного факультету ЛНУ, Громадська ініціатива ARCHAEOLOGY_OF_UKRAINE.
Вебінар про роботу зі ЗМІ для членів САУ
Нагадуємо про останні дні, коли ще можна зареєструватися на вебінари, які надихнуть вас на продуктивну співпрацю зі ЗМІ.
Археологія у ЗМІ: її коректне висвітлення, подання і розуміння — залежить від нашої участі. Три вебінари проводяться безкоштовно, дякуємо організатору Науково-дослідний центр "Рятівна археологічна служба".
Про захист культурних цінностей
Сьогодні ми поставили свій підпис під Відкритим листом громадських і культурних діячів та організацій про захист культурних цінностей.
Ми теж звертаємо увагу на загрозу повернення до непрозорості та корумпованості у формуванні керівництва українських культурних інституцій нового покоління. Йдеться, зокрема, про Український культурний фонд, Мистецький Арсенал, Довженко-Центр, інші. "Відповіддю на російську гібридну агресію стала не лише відсіч збройних сил і добробатів, а й нова культурна політика.
Перед лицем прямої загрози культурний та креативний сектор України зміг за останні роки консолідувати суспільство".
Заповнити форму, щоб долучитися до підписантів, а також прочитати повний текст можна за посиланням: Відкритий лист на захист культурних інституцій
VIІ Міжнародна літня польова археологічна школа
АНОНС
19 липня 2021 року розпочинає діяльність VІI Міжнародна літня польова археологічна школа.
Тривалість проєкту — 10 днів (19—28 липня 2021 р.).
Місце проведення — Більське городище (Котелевський район, Полтавська область).
Щодо захисту честі та гідності членів ВГО «САУ»
У відповідь на звернення біолога та популяризатора науки Олексія Болдирєва, — https://www.facebook.com/oleksiy.boldyriev/posts/10165269848480355 — опубліковане на його особистій фейсбук сторінці, вважаємо за необхідне повідомити таке.
Анонс брифінгу: «Археологічні пам'ятки і війна»
Презентація посібника-пам'ятки з охорони культурних цінностей для військовослужбовців ЗСУ.
11 грудня об 11:00 в Українському кризовому медіа-центрі відбудеться пресбрифінг «Археологічні пам'ятки і війна»: презентація посібника-пам'ятки з охорони культурних цінностей для військовослужбовців ЗСУ. Запрошуємо приєднатись онлайн.
Палеоґрунтознавчі дослідження в Україні он-лайн
З метою вирішення питань із подальшого розвитку та надання доступу до наявної БД на цьому етапі ми створили інтернет ресурс (paleo-holocen.000webhostapp.com), де можна отримати інформацію про об’єкти палеоґрунтознавчих досліджень, а також повідомити про нові та виявлені.
Автори: Анатолій Кушнір, Олександр Лейберюк
Спростування
У мережі Інтернет на порталі Спілки археологів України за посиланням http://vgosau.kiev.ua/novyny/arkheolohichni-doslidzhennya/1117-arkheolohichni-rozkopky-lytovezh вміщено матеріал «Археологічні розкопки пізньосередньовічного Литовежа на Волині» (без зазначення автора). В названому матеріалі міститься певна недостовірна інформація, а саме: «Дослідження на городищі у с. Литовеж Іваничівського райну Волинської області восени 2020 р. провів Литовезький загін охоронної археологічної експедиції від Інституту археології НАН України під керівництвом Сергія Панишка». Просимо читачів взяти до уваги, що Інститутом археології Національної академії наук України ніколи не створювалось «Литовезький загін охоронної археологічної експедиції», а вказаний у названому матеріалі Сергій Панишко не є начальником будь-якого підрозділу Інституту археології, так само як він не є і співробітником Інституту археології.
З повагою,
Директор Інституту археології НАНУ Чабай В. П.
Із Днем Археолога!
Шановні друзі та колеги! Вітаю вас з Днем археолога. Де б ми не перебували — у полі, в кабінетах, у своїх навчальних закладах — це свято завжди з нами. В Україні цей День святкуємо на офіційному державному рівні. Не зупиняймося, адже подальший розвиток державної політики в сфері захисту культурної спадщини залежить від спільних зусиль. А Спілка робитиме все залежне, щоби стан речей у цій царині змінювався на краще.
Бо Спілка — це не якась абстракція. Спілка – це ми з вами. Будьмо на зв’язку та діємо разом!
Голова ВГО “Спілка археологів України”,
доктор історичних наук Яків Гершкович
Сторінка 1 з 3