Cпілка археологів України

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

ЗМІ

Крим археологічний: експонати в Нідерландах

У програмі «Крим. Україна» на Українське радіо прозвучало інтерв’ю з Олександром Малишевим, членом Правління САУ, кандидатом юридичних наук. Розмова про археологічні цінності, які залишаються в Нідерландах. Про судовий процес, який триває з початку 2015 року. 14 вересня 2021 року — наступний розгляд. В Апеляційному суді Амстердаму.


Микола Томенко: Чорна археологія — гуманітарний ковід України

Український політик та громадський діяч, лідер політичної партії Громадський рух «Рідна країна» Микола Томенко відреагував на інформацію про пограбування чорними археологами пам'ятки археології національного значення урочища «Дідова хата 1», де було античне поселення.


Новий документальний фільм "Скарб"

На численні прохання зацікавлених — ЗОЛОТО-СРІБЛО! Багато золота-срібла! Найбільше у всій Східній Європі.

З'явився новий фільм про скарб у Малій Перещепині (Полтавська обл.). Не просто новий, а з достовірними коментарями археологів. З цікавими реконструкціями, рідкісними кадрами, властивою музикою. Жодних «сенсацій», які «приховують» науковці. В ньому актуальна історична інтерпретація. Пряма мова від археологів та істориків, зокрема представників САУ, Інституту археології НАН України, Петра Толочка, Олексія Комара, Андрія Скиби.

Фільм Людмили Нестулі, наукової співробітниці Полтавського краєзнавчого музею. Вона і авторка, і режисерка фільму. Дякуємо пані Людмилі за цікавий продукт і водночас належно представлену історичну інформацію. Де легенди названі легендами, а гіпотези — гіпотезами. А за висновками із вуст спікерів стоять не здогадки, а фахові дослідження: свої та попередників.

Виявляється, що це і не скарб зовсім. А що — дозволили визначити не так коштовності, як те, що було біля них. А ще — один невеличкий напис, на найменш показній знахідці з усього набору золота-срібла. VII ст., Державний Ермітаж РФ.

Наукову літературу щодо цієї археологічної пам’ятки можна знайти в онлайн Бібліотеці САУ: http://www.vgosau.kiev.ua/biblioteka/monografii#_note%D0%9A

Дивитись фільм: https://www.youtube.com/watch?v=VET2jZDNvjU


Юрій Пуголовок про археологію Полтави

Юрій Пуголовок, керівник полтавського відділення САУ, в подкасті «Розмова з археологом» розповідає автору проєкту Стара Полтава
- про себе і
- про радощі та труднощі роботи археологів.

Дізнавайтеся більше, порівнюйте з власним досвідом і судженнями про всім нам близькі теми:
- відкритість археологів до суспільства
- наука VS легенди
- грабіжники і продаж археологічних предметів
- і, звичайно, стара і пам'ятна Полтава, її історія та археологія.

Слухайте і переповідайте: https://cutt.ly/UlbaLy1

Як завжди, найбільше про нові та попередні археологічні дослідження ви можете дізнатися на нашому сайті: www.vgosau.kiev.ua


BBC News Україна: інтерв’ю з Сергієм Нємцевим

BBC News Україна опублікували пізнавальне інтерв’ю з Сергієм Нємцевим, керівником археологічної експедиції Херсонського державного університету, членом херсонського відділення САУ (https://www.bbc.com/ukrainian/features-56040400).


Програма "Кримський вечір" на радіо "Крим. Реалії". Кримська реставрація по-російськи

Зруйновані церкви, розграбовані музеї, вщент розбомблені історичні центри… Ніколи знову! Цей асоціативний ряд неначе навмисно зашито між рядків Гаазької конвенції 1954 року про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту, яка і досі слугує фундаментом міжнародного права культурної спадщини. Чи могли творці цього вікопомного документа передбачити, що через якісь 60 із гаком років існуючий міжнародний правопорядок зіткнеться з викликами і загрозами нового світу постправди, де вандали та поруйновувачі називатимуться консерваторами і реставраторами, позиціонуючи себе як найвірніших ревнителів старовини, які щохвилини готові вирушити в будь-яку точку світу, щоб прийти на допомогу загроженим пам’яткам?

Мабуть, навіть злочини ІДІЛ проти всесвітньої спадщини, які приголомшили здавалось би вже звиклу до всього міжнародну спільноту, попри катастрофічні наслідки, не містили і дещиці того цинізму та паскудства, які притаманні діянням російських окупантів. Кувалди та вибухівка терористів завдають пам’яткам фізичної шкоди. Зразково-показові "реставрації", на додачу до фізичної шкоди, паплюжать саму душу пам’ятки, назавжди проганяючи від неї генія місця.

Тема псевдореставрації як одного з інструментів російської гібридної війни в Сирії та українському Криму стала предметом всебічного обговорення у програмі "Кримський вечір" на Радіо Свобода (проєкт — Крим. Реалії).


Програма "Культура.Live" на "Радіо Культура". Держава vs науковці: чому Інститут археології втрачає приміщення і що отримає натомість?

Завідувач відділу археології Києва ІА НАН України, голова Київського міського регіонального підрозділу САУ Всеволод Івакін надав коментарі з приводу загрозливої ситуації з можливою втратою приміщень київськими археологічними експедиціями у прямому ефірі програми "Культура.Live" на "Радіо Культура". Початок обговорення теми на запису — 13:25.

Ведучий програми: Денис Денисенко.


Прес-конференція: "Загроза знищення археології в Києві"

Київ може стати єдиним містом з 1000-річною історією, де була знищена міська археологія — директор ІА НАН України, В. П. Чабай.

«Втрата Інститутом приміщень унеможливить проведення археологічних робіт в Києві по супроводу будівництва, що призведе до їх зупинки. Продовження будівельних робіт без археологічного супроводу призведе до порушення чинного українського та європейського законодавства в сфері охорони археологічної спадщини, а Київ стане єдиним містом з 1000-річною історією на території від Лісабона до Москви, де була знищена своя міська археологія», — про це заявив директор Інституту археології НАН України Віктор Чабай в прес-центрі інформаційного агентства «Українські Новини».

Джерело: ukranews.com


Програма "Імператив" на "Радіо Культура". Музеї після карантину: чи всі відчинять двері

Запис програми «Імператив» (Радіо Культура): про перспективи посткарантинного життя музеїв, а також про санкції проти російських наукових установ у зв'язку з розкопками у Криму. Ефір за участі членів Правління САУ Катерини Чуєвої та Олександра Малишева, мистецтвознавиці Діани Клочко та головного редактора «Кримської світлиці» Андрія Щекуна.

Ведучий — Василь Шандро.

Запис програми: nrcu.gov.ua


Правда про "Безводівську пригоризонтну обсерваторію"

Опубліковані спростування щодо існування так званої Безводівської пригоризонтної лабораторії, що на Чернігівщині. Для тих, хто обвинувачує авторів, Я. П. Гершковича та В. В. Корохіна, у піарі першовідкривача цього дива, Гріандра Тановського, треба нагадати, що археологічна спільнота вже років на два запізнилися з таким "піаром". І наше мовчання було розцінено як наша слабкість. Звідси — вигадані обвинувачення, у тому числі й у тому, що ми торгуємо своїми знахідками, що ми дармоїди й фальсифікатори тощо.

Відповідь мала бути. Ця відпівідь — не дискусія з авантюристами та неуками. Вона призначена для тих, хто забажає об’єктивно розібратись у ситуації.

Частина перша: https://petrimazepa.com/uk/bezvodivska_lokshina

Частина друга: https://petrimazepa.com/uk/chi_isnuvala_bezvodivska_astronomichna_observatoriya

Частина третя: https://petrimazepa.com/uk/observatoriya_proti_arkheologiv_seryozno


Програма "Імператив" на "Радіо Культура". Законопроєкт про приватизацію земель сільськогосподарського призначення. Чи не втратимо археологічну спадщину України?

Проєкт Закону щодо приватизації та обігу земель сільськогосподарського призначення перебуває нині на розгляді у Верховній раді України. Цей законопроєкт викликає багато дискусій. Низка питань стосується, зокрема, сфери охорони культурної спадщини, передусім пам’яток археології. Що ж саме викликає занепокоєння суспільства й наукової спільноти?


ЗМІ: СБУ передала краєзнавчому музею золото вилучене в чорних археологів

Більше 80-ти предметів археологічної колекції мають передати представники управління Служби безпеки України у Херсонській області краєзнавчому музею. 15-го січня привезли перші 40 експонатів.


Програма "Iмператив" на "Радіо Культура". Характерні риси, культура та стоянки епохи мезоліту

Чи відомо вам, що найважливішими серед технічних досягнень людського суспільства доби мезоліту стали винайдення лука і стріли? Мезоліт став періодом опанування людством сил природи, удосконалення знарядь праці і помітних змін у соціальній структурі та духовному житті. Відповідно змінився і характер кам'яних знарядь, їх виготовляли дуже малими — «мікролітами» — для насадки на стріли, для вставки у списи, гарпуни.




Програма "Імператив" на "Радіо Культура". Дослідження пам’яток козацької доби в Києві

Продовження циклу передач UA: Радіо Культура та Спілка Археологів України

Дослідження пам’яток козацької доби в Києві. Гості студії: молодші наукові співробітники відділу археології Києва Інституту археології НАН України Андрій Оленич та Іван Зоценко.

Ведуча: Юлія Чаплінська

Ефір від 7.06.2019

Запис програми тут: http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?periodItemID=2251273


Про незаконне поводження окупантів з культурною спадщиною в Криму (ефір від 3 червня 2019 на Укрлайф ТБ)

Разом з координатором ГО "Таврійська гуманітарна платформа" Андрієм Іванцем, член правління ВГО "Спілка археологів України" Олександр Малишев 3 червня 2019 року взяв участь у ефірі на каналі Ukrlife.TV. Учасники передачі розповіли про ситуацію з нелегальними розкопками та знищенням культурної спадщини в окупованому Криму, окремо зупинилися на необхідності вжиття Україною заходів з реагування на відповідні виклики.

Відео передачі можна переглянути тут: youtube.com


Програма "Імператив" на "Радіо Культура". Археологія на окупованих територіях

Продовжується цикл передач UA: Радіо Культура та ВГО САУ.

Цього разу передача була присвячена результатам роботи відкритого семінару "АРХЕОЛОГІЯ НА ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ ТА У ЗОНАХ ЗБРОЙНИХ КОНФЛІКТІВ". Зокрема мова йшла про те, чи використовує Україна міжнародні механізми правового захисту культурної спадщини? У студії екс-генеральна директорка Бахчисарайського державного історико-культурного заповідника, координаторка проектів Кримського інституту стратегічних досліджень Ельміра Аблялімова. На телефонному зв’язку — кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту археології НАНУ, голова Луганського територіального підрозділу ВГО САУ Сергій Теліженко.

Запис програми тут: http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?periodItemID=2236266




Сторінка 1 з 3

Пошук

Контакти

spilka.arch.ukraine@gmail.com
Ми в соцмережах

Сплата членських внесків

Корпоративна карта Приватбанку для сплати внесків 4246 0010 6613 5355
Детальніше
Ви знаходитесь тут: Новини ЗМІ