Cпілка археологів України

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

У 2018 році Спілка продовжила діяльність як громадська організація, що нині поєднує більшість археологів України.

Спілка активно реагувала на проблеми з охорони та збереження археологічної спадщини. Зокрема, на її офіційному сайті був розміщений відкритий лист на ім’я Президента України Петра Порошенка щодо необхідності проведення археологічних робіт у зоні переобладнання державного кордону між Україною та Російською Федерацією (проект "Стіна"). Наразі Спілка продовжує відстежувати ситуацію і після отримання відповіді з Адміністрації президента закликала до спільних дій Міністерство культури України як Центральний орган виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та органи охорони культурної спадщини Чернігівської, Сумської, Харківської та Луганської облдержадміністрацій. З цього ж питання на Громадському радіо відбулась бесіда з заступником голови САУ Я. Гершковичем та С. Теліженком (youtube.com). Як нас запевнили фахівці з управління культури та туризму Луганської облдержадміністрації, лист до Президента був дуже своєчасним, оскільки допоміг підняти питання на принципово вищий рівень.

На адресу Президента України П. О. Порошенка та міністра закордонних справ П. А. Клімкіна був відправлений лист про необхідність прискорення юридичного оформлення процедури приєднання України до Конвенції Ради Європи 2017 р. (Нікосійської) щодо правопорушень, пов’язаних з культурними цінностями. Цього року до складу комісії з імплементації Нікосійської конвенції залучено представника САУ — Олександра Малишева.

Через поступове звільнення з системи Міністерства культури фахових археологів та авторитетних пам’яткоохоронців Спілка звернулась до міністра культури Є. Нищука. Також було зазначено, що до нового складу Науково-методичної ради з питань охорони культурної спадщини при Мінкультури майже не потрапили фахові археологи, в тому числі з Інституту археології НАН України. Останнє питання вже вирішено позитивно.

Звітного року за невеликої фінансової підтримки Спілки у Національному університеті "Києво-Могилянська академія" була проведена міжнародна наукова конференція "Археологічні студії: проблеми та перспективи-2018", яка зібрала кілька десятків вчених і студентів з України, Білорусі, Росії й Польщі. Крім цього, Спілка була співорганізатором науково-практичної археологічної конференції дітей шкільного віку та студентів «АРХЕОЛОГІУМ», яка відбулась у Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна на базі Музею археології.

У липні—серпні 2019 року ВГО САУ виступила, разом з ІКЗ “Більськ” та Більською археологічною експедицією ІА НАНУ, співорганізатором IV Міжнародної літньої археологогічної школи у Більську. Інститут археології НАН України, Рада молодих вчених ІА та Спілка археологів України долучилися до організації міжнародного наукового симпозіуму “Кераміка як маркер міжкультурних зв'язків давнього населення України: імпорти, запозичення, імітації”, що проходив 13—14 липня 2018 р. на базі Національного музею-заповідника українського гончарства в м. Опішному (Зінківський район Полтавської області). В роботі заходу взяли участь науковці з Києва, Харкова, Полтави, Опішного та Ньюкасла-на-Тайні (Великобританія). Тематика доповідей охоплювала напрямки археології, етнографії, етноархеології та палеогеографії.

Сайт ВГО «Спілка археологів України» досі залишається єдиною платформою, що технічно підтримує видання Інституту археології НАН України «Археологічні дослідження в Україні»; на ньому знаходиться також офіційна сторінка журналу Інституту археології НАН України «Археологія і давня історія України» (vgosau.kiev.ua). Від початку 2018 р. інформація про співпрацю зафіксована також і на сторінках цих видань.

Наприкінці року стартував спільний проект UA: Радіо Культура та ВГО Спілка археологів України — цикл радіозустрічей з провідними українськими археологами та істориками археології в межах авторського проекту Юлії Чаплінської "Імператив: теми, обов'язкові для осмислення".

Наприкінці року відбулися загальні збори Спілки, на яких був обраний новий склад її керівних органів. У ФБ активно працюють сторінка Спілки (біля 2000 учасників) та її Полтавського осередку. Члени Спілки відповідали на звернення громадян з різних питань, що надходили на адресу Правління.

Одному члену САУ надана матеріальна допомога після екстренної госпіталізації.

Пошук

Контакти

spilka.arch.ukraine@gmail.com
Ми в соцмережах

Поточний проєкт Спілки

Сплата членських внесків

Корпоративна карта Приватбанку для сплати внесків 4246 0010 6613 5355
Детальніше

Інтернет-ресурси

YouTube-канал "Світлотінь"
Проєкт, який популяризує історію України і світу та зосереджений здебільшого на XX столітті. На youtube-каналі проєкту Ви знайдете добірку відео про те, якою була Україна сто років тому. Досить часто розглядаються певні етнографічні цікавинки України. Також розглянуті важливі аспекти всесвітньої історії.

National Archaeological Record of Romania (RAN)
Великий архів румунської археологічної та історичної літератури.

Stratum plus
Архів журналу "Stratum plus".

Історичний вебінар \ Historical Webinar
Канал презентує тематичні доповіді фахових істориків, конференції, огляд книжок та історичних фільмів, що висвітлюють, насамперед, різні періоди історії України, Польщі, РФ, інших держав Центральної та Східної Європи, питання українсько-польських, українсько-білоруських та українсько-російських взаємин.

YouTube-канал "Локальна історія"
Сам проєкт стартував у 2013 р., а з 2018 р. має низку відеопроєктів про минуле України та світу. Тут ви знайдете багато різних "подкастів" та "списків відтворення" про різні аспекти життя, історії та археології України. На каналі виступають різні дослідники, а також є розділі щодо "усної історії" — свідчення живих очевидців різних подій.

Сайт "Историческая библиотека"
Великий обсяг літератури з археології в html-форматі.

YouTube-канал "Історія без міфів"
Канал розповідає про всі періоди історії та різні спектри питань: політичні, воєнні, економічні, історії міжнародних відносин, мистецтва та спорту, біографії видатних особистостей. Часто запрошують у гості в якості спікерів-експертів із науково-дослідних інститутів, історичних музеїв та університетів, в тому числі "спілчан".

Ви знаходитесь тут: Про нас Звіти про діяльність Звіт про діяльність ВГО «Спілка археологів України» у 2018 році