Cпілка археологів України

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

У 2018 році Спілка продовжила діяльність як громадська організація, що нині поєднує більшість археологів України.

Спілка активно реагувала на проблеми з охорони та збереження археологічної спадщини. Зокрема, на її офіційному сайті був розміщений відкритий лист на ім’я Президента України Петра Порошенка щодо необхідності проведення археологічних робіт у зоні переобладнання державного кордону між Україною та Російською Федерацією (проект "Стіна"). Наразі Спілка продовжує відстежувати ситуацію і після отримання відповіді з Адміністрації президента закликала до спільних дій Міністерство культури України як Центральний орган виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та органи охорони культурної спадщини Чернігівської, Сумської, Харківської та Луганської облдержадміністрацій. З цього ж питання на Громадському радіо відбулась бесіда з заступником голови САУ Я. Гершковичем та С. Теліженком (youtube.com). Як нас запевнили фахівці з управління культури та туризму Луганської облдержадміністрації, лист до Президента був дуже своєчасним, оскільки допоміг підняти питання на принципово вищий рівень.

На адресу Президента України П. О. Порошенка та міністра закордонних справ П. А. Клімкіна був відправлений лист про необхідність прискорення юридичного оформлення процедури приєднання України до Конвенції Ради Європи 2017 р. (Нікосійської) щодо правопорушень, пов’язаних з культурними цінностями. Цього року до складу комісії з імплементації Нікосійської конвенції залучено представника САУ — Олександра Малишева.

Через поступове звільнення з системи Міністерства культури фахових археологів та авторитетних пам’яткоохоронців Спілка звернулась до міністра культури Є. Нищука. Також було зазначено, що до нового складу Науково-методичної ради з питань охорони культурної спадщини при Мінкультури майже не потрапили фахові археологи, в тому числі з Інституту археології НАН України. Останнє питання вже вирішено позитивно.

Звітного року за невеликої фінансової підтримки Спілки у Національному університеті "Києво-Могилянська академія" була проведена міжнародна наукова конференція "Археологічні студії: проблеми та перспективи-2018", яка зібрала кілька десятків вчених і студентів з України, Білорусі, Росії й Польщі. Крім цього, Спілка була співорганізатором науково-практичної археологічної конференції дітей шкільного віку та студентів «АРХЕОЛОГІУМ», яка відбулась у Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна на базі Музею археології.

У липні—серпні 2019 року ВГО САУ виступила, разом з ІКЗ “Більськ” та Більською археологічною експедицією ІА НАНУ, співорганізатором IV Міжнародної літньої археологогічної школи у Більську. Інститут археології НАН України, Рада молодих вчених ІА та Спілка археологів України долучилися до організації міжнародного наукового симпозіуму “Кераміка як маркер міжкультурних зв'язків давнього населення України: імпорти, запозичення, імітації”, що проходив 13—14 липня 2018 р. на базі Національного музею-заповідника українського гончарства в м. Опішному (Зінківський район Полтавської області). В роботі заходу взяли участь науковці з Києва, Харкова, Полтави, Опішного та Ньюкасла-на-Тайні (Великобританія). Тематика доповідей охоплювала напрямки археології, етнографії, етноархеології та палеогеографії.

Сайт ВГО «Спілка археологів України» досі залишається єдиною платформою, що технічно підтримує видання Інституту археології НАН України «Археологічні дослідження в Україні»; на ньому знаходиться також офіційна сторінка журналу Інституту археології НАН України «Археологія і давня історія України» (vgosau.kiev.ua). Від початку 2018 р. інформація про співпрацю зафіксована також і на сторінках цих видань.

Наприкінці року стартував спільний проект UA: Радіо Культура та ВГО Спілка археологів України — цикл радіозустрічей з провідними українськими археологами та істориками археології в межах авторського проекту Юлії Чаплінської "Імператив: теми, обов'язкові для осмислення".

Наприкінці року відбулися загальні збори Спілки, на яких був обраний новий склад її керівних органів. У ФБ активно працюють сторінка Спілки (біля 2000 учасників) та її Полтавського осередку. Члени Спілки відповідали на звернення громадян з різних питань, що надходили на адресу Правління.

Одному члену САУ надана матеріальна допомога після екстренної госпіталізації.

Пошук

Контакти

spilka.arch.ukraine@gmail.com
Ми в соцмережах

Поточний проєкт Спілки

Сплата членських внесків

Корпоративна карта Приватбанку для сплати внесків 4246 0010 6613 5355
Детальніше

Інтернет-ресурси

Blue Shield
Робота для охорони культурної спадщини у світі з координації підготовки і реагування на надзвичайні ситуації (сайт англійською мовою).

Археологія Дубенщини
Сайт присвячений археології та історії м. Дубна і Дубенського району Рівненської області, а також близьких територій (Віталій Ткач).

Архів випусків журналу «Археологія» (з 2008 р.)
на сайті Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського.

Stratum plus
Архів журналу "Stratum plus".

УКУЛЬТУРА / UCULTURE
Платформа для знайомства з українською культурою. Від професійних дослідників культури. Тут розповідають про українську культуру не через перелік дат, імен і фактів, а через історії про людей. Про що вони мріяли, яким був їхній побут, якими цінностями вони керувалися, що їх надихало. І головне, разом шукаємо відповідь на питання — як ці історії впливають на нас і визначають наше сьогодення.

Сайт "Историческая библиотека"
Великий обсяг літератури з археології в html-форматі.

Legio Historica
Проєкт створений студентами та випускниками історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка як відповідь на міфи, фейки та фальсифікації від тих, хто "дізнався правду". Команда проєкту поєднує фаховість із крутими форматами, які дозволять вам дізнаватись про минуле із захопленням.

Книги за Македония
Література з історії та етнографії Болгарії й Македонії.

Ви знаходитесь тут: Про нас Звіти про діяльність Звіт про діяльність ВГО «Спілка археологів України» у 2018 році