Cпілка археологів України

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Збірка чи збірник

У сучасній українській літературній мові вживані іменники добірка, збірка, збірник, які не можна вважати взаємозамінюваними, оскільки за кожним з них закріпився певний набір сполучуваності, викликаний специфікою лексичного значення. Іншими словами, кожен зі згаданих іменників можна вживати, суворо дотримуючись їхнього обсягу семантичного наповнення.

Добірка — це невелике за обсягом видання (рукопис), що об’єднує під одним заголовком низку дописів, кореспонденцій за певною тематикою тощо. Зазвичай цей іменник не використовують для назви видання, що об’єднує наукові матеріали. Приклади вживання: добірка пісень, добірка віршів, добірка колискових, добірка кореспонденцій.

Збірка — це видання, яке містить у собі дібрані за певним принципом твори одного або кількох авторів. (Інші значення цього іменника, їх чимало, опускаємо). Приклади вживання: поетична збірка, збірка віршів, збірка оповідань, збірка лірики, збірка дум, збірка творів. Як бачимо, іменник збірка здебільшого поєднують з іменниками, що не стосуються наукової сфери (крім останнього прикладу). У науковому стилі рідко можна виявити фразу збірка творів, найчастіше замість неї використовують аналог зібрання творів.

Зібранням творів називають праці одного науковця, видані під однією обкладинкою (звичайно багатотомні та великого формату).

Збірник — це видання, що містить у собі однорідні матеріали, документи, зведені закони, тексти певного призначення; видання, до якого входять художні твори кількох чи багатьох авторів. Приклади вживання: збірник задач, збірник диктантів; збірник наказів і розпоряджень; збірник новел молодих письменників; збірник наукових праць і т. ін.

Отже, видання, у якому зібрані наукові праці різних авторів (одного автора), слід називати збірником наукових праць, а твори одного автора (великі за обсягом, форматом і значенням багатотомні видання) — зібранням творів. Однотомне видання досліджень одного автора доречно називати вибраними працями.

Заступник директора з наукової роботи
кандидат філологічних наук,
старший науковий співробітник
О. І. Скопненко

Рекомендуємо також: ДСТУ 3017:2015

Пошук

Контакти

spilka.arch.ukraine@gmail.com
Ми в соцмережах

Поточний проєкт Спілки

Сплата членських внесків

Корпоративна карта Приватбанку для сплати внесків 4246 0010 6613 5355
Детальніше

Інтернет-ресурси

Архів випусків журналу «Археологія» (з 2008 р.)
на сайті Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського.

YouTube-канал "Реальна історія"
Ведучий каналу Акім Галімов створює невеликі відео на важливі історичні теми, якими спекулює росія.

Blue Shield
Робота для охорони культурної спадщини у світі з координації підготовки і реагування на надзвичайні ситуації (сайт англійською мовою).

National Archaeological Record of Romania (RAN)
Великий архів румунської археологічної та історичної літератури.

УКУЛЬТУРА / UCULTURE
Платформа для знайомства з українською культурою. Від професійних дослідників культури. Тут розповідають про українську культуру не через перелік дат, імен і фактів, а через історії про людей. Про що вони мріяли, яким був їхній побут, якими цінностями вони керувалися, що їх надихало. І головне, разом шукаємо відповідь на питання — як ці історії впливають на нас і визначають наше сьогодення.

Германо-слов'янська археологічна експедиція ХНУ ім В.Н. Каразіна
Український пам’яткоохоронний інтернет-ресурс.

Ви знаходитесь тут: Бібліотека "Лікбез" для авторів