До уваги громадськості

Музика половецького степу

«Музика половецького степу» — виставка, що відкриється в Археологічному музеї ІА НАН України / Archaeological Museum IA NASU (www.facebook.com/museumarchia) вже незабаром, у вересні. Які музичні інструменти використовували кочовики початку другого тисячоліття? Що нам відомо про них сьогодні? Відповісти на ці питання допоможуть унікальні археологічні знахідки з поховання половецького музики XIII століття, виявленого в кургані на півдні Херсонської області. У похованні дослідники віднайшли кобиз — дерев'яний музичний інструмент, широко вживаний у середовищі тюркомовних народів степу. На виставці демонструватиметься і сам інструмент, і його сучасна репліка. Репліку передав до ІА НАН України відомий казахський меценат, керівник експедиції «Слідами пращурів» Сапар Іскаков.

Організатори виставки — Інститут археології НАН України — Institute of Archaeology of the NASU та ВГО «Спілка археологів України».

'Cuman steppe music' — an exhibition will open at the Archaeological Museum of IA NASU soon, in September. What musical instruments did the nomads of the beginning of the second millennium use? What do we know about these today? Unique archeological finds from the 13th century Polovets musician's burial, discovered in a barrow in the south of the Kherson region, will help to answer these questions. Kobys, a wooden musical instrument widely used among the Turkic-speaking peoples of the steppe, was found here. This instrument and its modern copy will be displayed at the exhibition. The copy was handed over to IA NASU by Sapar Iskakov, a well-known Kazakh philanthropist and leader of the «In the Footsteps of Ancestors» expedition.

Exhibition organizers — Institute of Archaeology of the National Academy of Sciences of Ukraine and The All-Ukrainian Association of Archaeologists.

Останнє оновлення на Понеділок, 31 серпня 2020, 22:39

Знайомтесь: Павло Нечитайло

«Археологи — дуже відкриті. Приходьте, шукайте, і ми всього вас навчимо! Ми раді ділитись професійним досвідом, і це приносить нам щире й відверте задоволення», — розповідає як стати волонтером та спробувати себе в роботі справжньої наукової експедиції Павло Нечитайло, керівник Кам’янець-Подільської експедиції ОАСУ та голова Хмельницього підрозділу САУ.

Про День археолога, розвиток археологічної науки, мережі археологів та проблеми збереження культурної спадщини говорили в ефірі Радіо Культура.

Повний запис можна послухати тут: https://cutt.ly/md40Yyc.

Павло Нечитайло — не лише дослідник старожитностей Поділля, а й лідер гурту «Пропала грамота» та учасник дуету «Запаска». У Києві у переддень свята опинився не просто так, адже готує сольний концерт в Mezzanine: https://www.facebook.com/events/327211251652912/.

Фото: Микола Козак, розкопки у місті Полонне


Відкрите звернення Голови Правління ВГО САУ з приводу публікації статті М. Левади «Як брати гроші в УКФ»

Стаття Максима Левади «Як брати гроші в УКФ» була опублікована на ресурсі «Музейний простір» — http://prostir.museum/ua/post/42987?fbclid=IwAR0YDZY_JF5wfuuQUvsAMOfK0sqfmHyra2dxzZEH-TC2SSXBx9y44U8S4is.

Перелік звинувачень на адресу УКФ вражає, і у пересічних громадян він формує стале уявлення про те, що УКФ є чи не головним осередком корупції в Україні. Опосередковано цей висновок переноситься на нас, ВГО САУ, другого фігуранта цієї статті.

Проєкт ВГО «Спілка археологів України» «Посилення спроможності професійної спільноти задля адвокації археологічної спадщини України» був підтриманий цього року Українським культурним фондом у межах програми «Мережі й аудиторії», ЛОТ «Посилення мереж у сфері культури». Цей ЛОТ покликаний сприяти посиленню інституційної спроможності українських формальних мереж у сфері культури, що вже існують, розповсюдженню передового досвіду, навичок, компетенцій, ноу-хау як всередині платформ, так і в ширших колах суспільства. Детальніше про програму тут — https://ucf.in.ua/m_lots/5dbb66e599f9e847373a25a3.

За результатами оцінки п’яти незалежних експертів відповідної програми УКФ наш проєкт отримав 400 балів та посів друге місце у рейтингу у своєму лоті. Розподіл проєктних заявок між експертами УКФ відбувається за допомогою електронної системи, експерти є анонімними. За правилами УКФ експерт може бути заявником та / або брати участь у реалізації проєктів конкурсних програм Фонду, де він не є членом програмної експертної ради та, відповідно, до оцінки яких він не був залучений. Детальніше про права та обов’язки експертів УКФ тут — https://ucf.in.ua/p/become_an_expert. Два члени команди нашого проєкту є експертами УКФ — О. Оногда (програма Н.О.Р.Д.) та В. Колеснікова (програма Аналітика культури), що цілком відповідає політиці УКФ та не є ознакою корупційної схеми. УКФ та ВГО САУ послідовно дотримуються політики відкритості, тому з грантовою угодою та всіма деталями проєктної заявки всі бажаючи можуть ознайомитися тут — https://ucf.in.ua/m_programs/5dbb6491bfc13b3f7a50bfa3/register?type=signed_agreement.

Загальна сума, яка надана на виконання проєкту, склала 384 800 грн. Оплата праці команди проєктів УКФ передбачена кошторисом та має граничне обмеження суми у 25 тис. грн. на місяць. Кошторис проєкту ВГО САУ передбачає оплату праці членів команди у розмірі, що складає 1/5 від граничної, а саме — 5 тис. грн. / місяць (6 тис. грн. / міс. у керівника проєкту). До того ж, за внутрішньою домовленістю між членами команди, прийнято рішення основну частину оплати праці відтермінувати на час останнього траншу (грудень місяць), аби мати можливість вчасно здійснити решту планових витрат по проєкту.

Окрім стратегічних, комунікаційних та презентаційних напрацювань, у межах проєкту заплановано дві методичні розробки, які мають містити алгоритм дій стосовно археологічної спадщини для військових у зоні ООС та для обласних, районних адміністрацій та ОТГ. Актуальність останньої базується на практичному регіональному досвіді та відкритті ринку землі. У своїй проєктній та позапроєктній діяльності ВГО САУ не має намірів та ресурсу перебирати на себе повноваження органів охорони культурної спадщини, натомість прагне бути активною інституцією громадянського суспільства у відповідній сфері.

У своїй поточній роботі УКФ та організації-заявники користуються сьогоднішньою термінологією у сфері проєктного менеджменту. Розуміючи, що деякі терміни можуть бути незвичними, ми, в межах проєкту, започаткували практику «розтлумачення» певних термінів. Пропонуємо скористатися офіційною сторінкою ВГО САУ, на якій оприлюднюється ця та інша інформація по проєкту та розширити свої знання — https://www.facebook.com/AssosiationArchaeologistsUkraine/. Членам ВГО САУ запропоновано активніше долучатися до обговорення напрацьованих в межах проєкту документів, презентація яких запланована на серпень. Інформація про дату буде оприлюднена на вищезгаданій сторінці.

Максимові Леваді зичимо доброго здоров’я та закликаємо не переносити особисте неприйняття окремих людей та інституцій у професійну площину, шкодячи таким чином іміджу усієї спільноти. Також, враховуючи стійкий інтерес Максима Левади до діяльності Українського культурного фонду, радимо подати на наступний рік заявку на включення до команди експертів УКФ, або зараз — на входження до Наглядової ради Фонду, яка наразі формується і впливати таким чином на політику інституції.

Голова правління
ВГО «Спілка археологів України»,
доктор історичних наук Я. П. Гершкович


Музеї після карантину: чи всі відчинять двері

Запис програми «Імператив» (Радіо Культура): про перспективи посткарантинного життя музеїв, а також про санкції проти російських наукових установ у зв'язку з розкопками у Криму. Ефір за участі членів Правління САУ Катерини Чуєвої та Олександра Малишева, мистецтвознавиці Діани Клочко та головного редактора «Кримської світлиці» Андрія Щекуна.

Ведучий — Василь Шандро.

Запис програми: nrcu.gov.ua

Останнє оновлення на Вівторок, 02 червня 2020, 12:28

Редакції інформаційно-аналітичного видання "Факти Запоріжжя

Редакції інформаційно-аналітичного видання "Факти Запоріжжя"

Нещодавно Запорізька експедиція НДЦ «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України розпочала розкопки кургану біля с. Укромне, Московської сільської ради, Вільнянського району Запорізької області, який входить до складу курганного могильника (державний охоронний № 4281). Замовником досліджень виступило ФГ «Кривохатько В. В.». Подібні розкопки кожен рік проводяться в різних регіонах України. Але в даному випадку вони викликали несподівані звинувачення на адресу В. В. Кривохатька та "невідомих осіб зі спецтехнікою…" («Факти Запоріжжя», 17.04.2020, https://zp-fakty.net.ua/society/na-vilnyanshchini-eksnardep-krivohatko-znishchu- kompleks-kurganiv).

Ініціатор звинувачень перед поданням їх до такого шанованого видання як "Факти Запоріжжя" мав би попередньо ознайомитись з чинним Законом України «Про охорону археологічної спадщини», зокрема його ст.1; 9; 10; 18; 20. А ще він, напевно знаючи, що розкопки проводяться не якимось "невідомими особами", а професійними археологами, міг би отримати від них всю інформацію і про мету розкопок, і про перші результати робіт. Він би дізнався багато цікавого для себе, зокрема, про те, що повсюди, а не тільки в Україні, до того, як потрапити на поховання та ретельно дослідити їх, використовується землерийна техніка під щільним наглядом археолога. А ще йому б пояснили, що право на розкопки надає Відкритий лист (кваліфікаційний документ — посвідчення установленого зразка, що визначає фаховий рівень дослідника), виданий Польовим комітетом Інституту археології НАН України, та дозвіл, виданий центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини. Усі ці документи перед початком робіт на кургані біля с Укромне були отримані та відповідним чином зареєстровані у Департаменті культури, туризму, національностей і релігії, а завірені копії надані до Відділу освіти і культури Вільнянської РДА. Зокрема цими документами визначено, що всі виявленні знахідки будуть передані на зберігання до Запорізького обласного краєзнавчого музею.

Прикро, що редакція видання «Факти Запоріжжя» використала неперевірені факти, включаючи фотоматеріали, які не відбивають реальний стан речей. Цей "сенсаційний" матеріал не сприятиме допомозі професійним археологам, які давно та сумлінно працюють на території Запорізької обл., та заважатиме їх спілкуванню з володарями земельних ділянок, на яких знаходяться різноманітні археологічні пам’ятки. Просимо вас опублікувати цей наш лист на сторінках вашого видання у якості спростування неперевірених та тенденційно поданих матеріалів.

Голова ВГО САУ, доктор іст. наук Я. П. Гершкович


Сторінка 1 з 12

Пошук

Контакти

Матеріали на сайт надсилайте на адресу: support@vgosau.kiev.ua
Ми в соцмережах

Інтернет-ресурси

National Archaeological Record of Romania (RAN)
Великий архів румунської археологічної та історичної літератури.

Blue Shield
Робота для охорони культурної спадщини у світі з координації підготовки і реагування на надзвичайні ситуації (сайт англійською мовою).

Архів випусків журналу «Археологія» (з 2008 р.)
На сайті Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського.

Відлуння віків
Український пам’яткоохоронний інтернет-ресурс.

Ви знаходитесь тут: До уваги громадськості